menu +
aJaga| c5| FAzja na lajcie 2013, Indie| 8, ,
140104-hampi-13913

Niewiele jest takich miejsc w Indiach, w których tak naprawdę można odpocząć i kompletnie uciec od zgiełku zatłoczonych miast, ulicznego gwaru, tłoku, syfu i śmierdzących ulic. Hampi – niewielka miejscowość położona w stanie Karnataka, w południowych Indiach – to nasz number one na liście top destinations in South India. I choć jest to miejsce typowo „kontynentalne” – z rozwiniętą infrastrukturą przygotowaną specjalnie pod zachodnich turystów – warto zatrzymać się tu na dłużej.

Pola ryżowe w HampiSamo miasto – położone pośród zielonych pól ryżowych i upraw bananowców – podzielone jest naturalnie przez rzekę na dwie części (możliwa przeprawa promowa w godzinach 7.00 – 18.00, 10 INR/os). Pierwsza z nich północnaVirupapur Gaddi to mekka zachodnich wspinaczy (popularna jest tu jazda na rowerze (50 INR/dzień), joga (hatha/ashtanga 150-200 INR), a także bouldering). Druga południowa zwana Hampi Bazar to znane wśród hindusów – odwiedzających widowiskowe ruiny i kamienne świątynie – miejsce kultu (koniecznie trzeba zobaczyć). Zdecydowanie lepiej zatrzymać się w północnej części miejscowości, jest tu ciszej, spokojniej i bardziej zielono!

Zarówno w jednej, jak i drugiej części miasteczka znajdują się tanie guesthouse’y (200-800 INR), a także klimatyczne, niedrogie restauracje serwujące przepyszne dania kuchni północno- i południowo-indyjskiej (najlepsza miejscówka jaką możemy polecić to Laughting Buddha Restaurant, knajpa położona tuż nad rzeką, po stronie północnej).

Bouldering w Hampi
Jest klimat.Na wzgórzach otaczających Hampi nie brakuje skałek (głazów) nadających się do boulderingu. Dominuje tu granit, bardzo ostry i doskonały do pracy na tarcie. (dobrze jest okleić dłonie, jeśli dawno się nie wspinaliśmy). Niektóre drogi mają zaledwie kilka przechwytów, inne dłuższe mierzą po 5-8m.Większość opisanych sektorów wspinaczkowych położona jest na północ od rzeki (rejon Virupapur Gaddi), najbliższe znajdują się zaraz obok turystycznych guesthouse’ów (5min spacerem).

W Hampi można bez problemu wypożyczyć brakujący sprzęt wspinaczkowy, m.in. w sklepie Tom&Jerry (centrum wioski, buty – 400 INR/dzień, crashpad – 80 INR/dzień), trochę taniej w guesthous’ie Shiva Cafe (zachodni kraniec miejscowości, niedaleko bus stand, buty – 150 INR/dzień, crashpad – 80 INR/dzień), a także w guesthous’ie Goan Corner na wschodnim krańcu wioski (crashpad – 60 INR/dzień), gdzie wspinacze zatrzymują się najczęściej .

Ponieważ rejon wspinaczkowy dynamicznie się zmienia (powstają nowe drogi, a stare wypadają z obiegu), ciężko dostać na miejscu aktualne TOPO. W wymienionych powyżej wypożyczalniach dostępny jest do wglądu ilustrowany przewodnik „Guide book Climbing in Hampi & Badami”, a także ksero odręcznie wykonanego topo (PDF do ściągnięcia). Alternatywa to wynajęcie lokalnego wspinacza-guide’a, który może pokazać dowolne drogi, a także podpowiedzieć, jak dobrze się w nie wstawić. Zawsze można też (tak jak i my) po prostu wyruszyć w skały szukając śladów magnezji na kamykach :).Galeria
Powiązane wpisy


komentarze

 1. zlaptrop.com | 23/01/2014 o 06:10

  Ah…Hampi! Idealne miejsce na wspin i relaks. Nie bez powodu zostaliśmy tam 2 tygodnie:) Pozdrawiamy z Malezji i moze do zobaczenia gdzieś po drodze!

  • White | 08/03/2014 o 12:50

   Hampi to jedno z najmilej wspominanych przez nas miejsc w Indiach – ja tylko trochę żałuję, że nie miałem butów wspinaczkowych na dłużej :). Powodzenia w Malezji! :)

 2. Tomek | 25/08/2017 o 20:57

  Hejka,

  Super foty! Mam 2 pytanka do was. Czy te pola ryżowe (ryżowe tak?) są gdzies blisko dostępne w Hampi czy gdzieś za miastem? Aha i co to za kolorowa knajpa gdzie siedzi i się chilloutuje sobie Pan?

  Dziękuje i Pozdrawiam :)

 3. Tomek | 26/08/2017 o 17:52

  Dziękuje za odpowiedź! NIe spodziewałem się takiego odzewu :) Czy polecacie coś jeszcze w Hampi? :)

TOP